Z radością informujemy, że nasza Szkoła dołączyła do polskiego programu Szkoła w Chmurze Microsoft.
Korzystamy z Office 365 dla Edukacji, wszyscy uczniowie i nauczyciele posiadają licencję A1, która umożliwia korzystanie z TEAMS.
Z radością informujemy, że nasza Szkoła dołączyła do polskiego programu Szkoła w Chmurze Microsoft.
Korzystamy z Office 365 dla Edukacji, wszyscy uczniowie i nauczyciele posiadają licencję A1, która umożliwia korzystanie z TEAMS.
Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za wsparcie tegorocznych KOLĘDNIKÓW MISYJNYCH. Zebraliśmy kwotę 620 zł. W tym roku pomagamy dzieciom z Afryki z plemienia Masajów.
26 listopada 2020 r. siedmioro uczniów z klasy 2 i dziewięcioro uczniów z klasy III pisało test matematyczny w ramach Ogólnopolskiego Konkursu "Orzeł Matematyczny". Test składał się z 21 zadań i można było za niego otrzymać maksymalnie 21 punktów. Niedawno ogłoszono wyniki online. W naszej szkole najwięcej punktów 14 - zdobył Nataniel Nowak z klasy 3b i został laureatem, miał 8. miejsce w kraju! Tylko o jeden punkt mniej, czyli 13 zdobyli uczniowie: Miłosz Kowalski i Filip Seruga z kl. 3b oraz Amelia Oset z klasy 2a, a Maja Murańska z klasy 2a zdobyła 12 punktów. Pozostali uczniowie też bardzo dobrze rozwiązali test zdobywając przy tym dużo punktów. Wszyscy otrzymają dyplomy uznania od organizatora firmy konkursu DELTA. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
Poniedziałek 9.30 – 12.30
Wtorek 9.30 – 12.30
Środa 9.30 – 13.30
Uczniu, zwróć się do pedagoga, gdy:
• czujesz, że nikt Cię nie rozumie, jesteś samotny,
• nie potrafisz porozumieć się z nauczycielem,
• masz problemy rodzinne,
• chcesz podzielić się swoją radością, sukcesem,
• chciałbyś pomóc innym, ale nie wiesz w jaki sposób,
• masz ciekawe pomysły, którymi chcesz się podzielić.
Rodzicu, zwróć się do pedagoga, gdy:
• niepokoi Cię zachowanie dziecka,
• zauważasz u dziecka problemy w uczeniu się,
• chcesz porozmawiać o dziecku i twoich z nim relacjach,
• potrzebujesz wsparcia w procesie wychowania,
• masz problemy i nie wiesz do kogo zwrócić się po pomoc,
• znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej.
mgr Renata Skomra - Gajda
„ Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż.”
Janusz Korczak
GODZINY PRACY ŚWIETLICY SZKOLNEJ
Poniedziałek
7:00 – 12:15
Wtorek
7:00 – 12:15
Środa
7:00 – 12:00
Czwartek
7:00 – 12:15
Piątek
7:00 – 12:15
GODZINY PRACY ŚWIETLICY ŚRODOWISKOWEJ
Poniedziałek: 12:15 – 16:15
Wtorek: 12:15 – 16:15
Środa: 12:00 – 16:00
Czwartek: 12:15 – 16:15
Piątek: 12:15 – 16:15
13.01.2021
Audiobooki lektur i klasyki literatury, publikacje, artykuły z czasopism naukowych są już dostępne online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Cyfrowa biblioteka została otwarta w ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Biblioteka Narodowa zakończyła prace związane z realizacją Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach prac, realizując postulaty Ministerstwa Edukacji i Nauki, w cyfrowej Bibliotece Narodowej polona.pl przygotowane zostały kolekcje tematyczne zawierające lektury, zarówno obowiązkowe jak i uzupełniające, znajdujące się w domenie publicznej. Kolekcje dostępne są pod poniższymi linkami:
Lektury szkolne. Część 1. Szkoły podstawowe
Lektury szkolne. Część 2. Szkoły ponadpodstawowe
W obu kolekcjach znalazło się łącznie 212 publikacji, do których dostęp dla uczniów i nauczycieli jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie. Wszystkie publikacje dostępne są online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Lektury prezentowane w POLONIE mają warstwę tekstową pozwalającą na pełnotekstowe przeszukiwanie ich treści.
W ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Biblioteka Narodowa przygotowała 70 audiobooków lektur i klasyki literatury, które to można pobrać za darmo z POLONY. Wśród 55 tytułów, które zostały udostępnione w tej formie znalazły się m.in. Lalka, Quo vadis, Sklepy cynamonowe i Nad Niemnem.
Ponadto, w ramach Priorytetu 4 NPRCz, przygotowano ponad 1200 e-booków publikacji z domeny publicznej. Dostęp do wszystkich tytułów jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie. Publikacje w formatach MOBI, EPUB i PDF można pobierać z POLONY a po pobraniu korzystać z nich bez konieczności dostępu do internetu.
Kolejnym zadaniem zrealizowanym w ramach Priorytetu 4 NPRCz jest digitalizacja i udostępnienie w POLONIE kolekcji tematycznych materiałów pomocniczych dla szkół pozwalających na prowadzenie zajęć online. Wśród ponad 500 kolekcji znalazły się m.in. kolekcje dotyczące władców Polski zawierające najważniejsze publikacje i źródła historyczne prezentowane w POLONIE, kolekcje związane z nazwiskami najwybitniejszych polskich pisarzy, w których poza ich publikacjami znajdują się również teksty dotyczące ich twórczości oraz inne dokumenty z nią związane. Powstały również kolekcje rozwijające zainteresowania uczniów.
Poza materiałami dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w ramach Priorytetu 4 NPRCz, zdigitalizowano i udostępniono w cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej Academica ponad 21 tys. publikacji i artykułów z czasopism naukowych jako materiałów dydaktycznych na potrzeby m.in. szkolnictwa wyższego.
Ostatnim, ale również jednym z najważniejszych zadań zrealizowanych przez Bibliotekę Narodową w ramach Priorytetu 4 NPRCz, jest zakup licencji niewyłącznych do publikacji chronionych majątkowymi prawami autorskimi. Dzięki tym działaniom w polona.pl znajdzie się twórczość ponad 120 polskich pisarzy i poetów, która do tej pory ze względu na ochronę praw autorskich nie mogła być prezentowana w internecie. W ramach tego zadania Biblioteka Narodowa nabyła prawa do całości lub części utworów m.in. Zbigniewa Herberta, Stanisława Lema, Tadeusza Różewicza, Stanisława Barańczaka, Jarosława Iwaszkiewicza, Antoniego Słonimskiego, Poli Gojawiczyńskiej, Joanny Papuzińskiej, Wandy Chotomskiej, Piotra Matywieckiego, Urszuli Kozioł, Jacka Bocheńskiego. Wszystkie publikacje, do których BN uzyskała licencje, zostaną zdigitalizowane i udostępnione za pośrednictwem POLONY za darmo również w formatach pozwalających na korzystanie z nich na czytnikach (EPUB, MOBI, PDF).
Aktualnie Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, pracuje nad kolejną edycją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 – 2025. W ramach programu wsparciem będą mogły być objęte m.in. placówki wychowania przedszkolnego, biblioteki szkolne i biblioteki pedagogiczne.
Informacja MEiN
Na podstawie Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 13 stycznia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 od poniedziałku wracamy do zajęć w szkole.
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem oraz konieczne przestrzeganie zasad funkcjonowania szkoły w czasie pandemii.
Nie tym razem!
Łącząc się z kolegami z Ukrainy, uczniowie naszej szkoły świętują dalej! Dzięki życzliwości i otwarciu swoich serc na potrzeby innych, mogą cieszyć się z Bożego Narodzenia zdecydowanie dłużej. Na Ukrainie, w Kościele grekokatolickim, święta te obchodzone są 7 stycznia.
Otrzymaliśmy wiadomość, że prezenty, które wysłaliśmy dzieciom z ośrodka Caritas i Nazaret w Drohobyczu, bezpiecznie dotarły na miejsce. Wraz z gorącymi podziękowaniami przesłano nam zdjęcia, na których widać o. Igora Kozankiewicza – dyrektora ośrodka Caritas oraz panią Anię - nauczycielkę i wychowawczynię pracującą w ośrodku. Teraz mamy już pewność, że nasi ukraińscy koledzy, otrzymają prezenty na święta.
Do upominków, dołączyliśmy również świąteczne życzenia!
https://www.youtube.com/watch?v=EIZTkpDGy8k&feature=youtu.be
Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom oraz pracownikom szkoły, którzy wsparli naszą akcję RAZEM NA ŚWIĘTA!
W okresie ferii zimowych uczniowie i rodzice mogą korzystać ze wsparcia, jakie oferują poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Cały czas funkcjonuje także bezpłatna infolinia 800 080 222 z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Ponadto – w odpowiedzi na zagrożenia wynikające ze stanu pandemii – powstała poradnia on-line „Zawsze Jest Jakieś Wyjście”. Rozpoczęła ona swoją działalność 1 stycznia 2021 r.
W okresie ferii zimowych uczniowie i rodzice mogą korzystać ze wsparcia, jakie oferują poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Placówki te działają bez ograniczeń, zgodnie z wewnętrznymi procedurami funkcjonowania w stanie epidemii SARS-CoV-2.
Udzielanie bezpośredniej pomocy przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne polega m.in. na prowadzeniu terapii dzieci i młodzieży oraz ich rodzin. Placówki te wspierają także rodziców w rozpoznawaniu potrzeb rozwojowych i edukacyjnych, możliwości psychofizycznych dzieci i młodzieży oraz w rozwiązywaniu problemów edukacyjnych i wychowawczych.
W tym okresie poradnie zostały zobligowane do podejmowania dodatkowych działań o charakterze interwencyjnym, w sytuacjach kryzysowych.
Informacje na ten temat są dostępne na stronach internetowych poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz w szkołach.
Poradnia on-line „Zawsze Jest Jakieś Wyjście” powstała w odpowiedzi na zagrożenia wynikające ze stanu pandemii i potrzebę zwiększenia dostępności pomocy psychologicznej dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Portal wspiera współpracę międzysektorową w zakresie ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Poza indywidualnym spotkaniem umożliwia specjalistom wspólną grupową konsultację dotyczącej podopiecznego.
Do korzystania z poradni on-line zachęcamy w szczególności:
Formuła on-line zapewnia specjalistom uproszczoną ścieżkę spotkań i konsultacji, co ułatwia wymianę wiedzy i doświadczeń specjalistów z różnych regionów Polski.
Osoby potrzebujące pomocy, korzystając z wyszukiwarki w postaci interaktywnej mapy Polski, mogą znaleźć odpowiedniego dla siebie specjalistę i zarezerwować termin spotkania. Ponadto poradnia posiada bazę wiedzy, w której są zamieszczone artykuły, prezentacje, informacje i scenariusze zajęć. Będzie ona aktualizowana.
Aby zarejestrować się na portalu poradni on-line należy wejść na stronę „Zawsze Jest Jakieś Wyjście”. W zakładce „zarejestruj się” należy wybrać opcję „Instytucja”, a następnie założyć profil, podając swoje dane, krótką informację o profilu działalności oraz kadrze merytorycznej.
Więcej informacji na temat Poradni Psychologicznej online
Dzieci, młodzież, nauczyciele i rodzice mogą uzyskać wsparcie, dzwoniąc na bezpłatna, całodobową infolinię 800 080 222. Pod tym numerem dyżurują specjaliści, którzy udzielają pomocy psychologiczno- pedagogicznej.
Nasza szkoła otrzymała od Firmy Danon: 10 myszy komputerowych, 10 zestawów słuchawkowych oraz 30 litrów płynu dezynfekującego. Za okazaną pomoc bardzo serdecznie dziękujemy!
Podziękowanie
dla
Pani Kingi Stylok działającej w imieniu Danone
Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie
ul. Redutowa 9/23, 01-103 Warszawa
w ramach realizacji programu Wolontariusze HOPE
za
podarowanie Szkole Podstawowej nr 21
im. Prof. Jana Miodka w Jastrzębiu – Zdroju
zestawów słuchawkowych, myszy komputerowych oraz płynów antywirusowych.
Serdecznie dziękujemy za okazaną nam pomoc oraz wspaniałą życzliwość.
Zapewniamy o nasze wdzięczności!
Z wyrazami szacunku
Krystyna Czernachowska
Jastrzębie – Zdrój 4 stycznia 2021r.
04.01.2021
Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, której fundatorem jest Totalizator Sportowy, opracowała specjalny program zajęć skierowany do dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych. #FerieBezNudy to akcja mająca na celu wsparcie rodziców i opiekunów w zorganizowaniu czasu wolnego w domu z wykorzystaniem nowoczesnej platformy internetowej www.feriebeznudy.pl. Partnerem tej inicjatywy jest Ministerstwo Edukacji i Nauki.
4 stycznia w całej Polsce rozpoczynają się ferie zimowe, które potrwają do 17 stycznia. W trosce o bezpieczne i rodzinne spędzenie czasu Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, której fundatorem jest Totalizator Sportowy, przedstawiła dwutygodniowy rozkład zajęć aktywizujących dzieci i młodzież w tym czasie.
Obecnie, gdy sytuacja epidemiologiczna wciąż nie sprzyja wyjazdom i spotkaniom z rówieśnikami, zapewnienie dzieciom bezpiecznej rozrywki staje się priorytetem każdego rodzica i opiekuna. Odpowiedzią jest serwis www.feriebeznudy.pl, przygotowany przez Fundację LOTTO im. Haliny Konopackiej przy współpracy z MEiN.
– Nasza fundacja kładzie duży nacisk na kreowanie aktywnego społeczeństwa, dlatego pomoc w zorganizowaniu akcji #FerieBezNudy jest dla nas naturalnym polem działania. W jej trakcie chcemy podsunąć ciekawe pomysły na spędzenie wolnego czasu, które zainteresują zarówno nastolatków, jak i młodszych uczniów. Nasze propozycje dbają o zachowanie równowagi między treściami edukacyjnymi a rozrywką, której tak bardzo potrzebują dzieci w przerwie od szkoły. Wzięliśmy pod uwagę aktualne zainteresowania młodego pokolenia i mamy nadzieję, że nasza propozycja spełni ich oczekiwania – powiedziała Anna Kukla, Prezes Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej.
Twórcy www.feriebeznudy.pl zadbali o atrakcyjne dla młodych odbiorców treści wideo osadzone w intuicyjnym interfejsie i przyjaznej szacie graficznej. Na platformie pojawią się sportowcy, influencerzy i gamerzy, którzy podzielą się z fanami swoimi umiejętnościami i wejdą z nimi w interakcję dzięki opcji moderowanego czatu na żywo. Swoje pomysły na spędzenie ferii w domu przedstawią Prozure, Headster, Dźwiękodzieło, Piotr Horzela, Maja Wachowska, Easy Rollin, Dancebook Academy i wielu innych.
#FerieBezNudy obejmą takie kategorie jak sztuka, sport czy rozrywka. Wśród kilkunastu bloków tematycznych znajdą się moduły związane z tańcem, śpiewem, aktorstwem, rysunkiem, nauką DJ-owania, vlogowania, robienia zdjęć czy tworzenia animacji. Nie zabraknie ciekawostek ze świata gier planszowych, sztuki iluzji czy tak popularnych dziś gier komputerowych. Gratką dla zainteresowanych e-sportem będą turnieje na żywo z udziałem znanych zawodników, m.in. Izaka, Rocka, Roja, Micha czy Nervariena. Łącznie, w ciągu dwóch tygodni ferii, pojawi się prawie 100 różnorodnych treści dostępnych dla dziecii młodzieży.
Partnerem projektu jest Ministerstwo Edukacji i Nauki, a minister Przemysław Czarnek objął wydarzenie swoim patronatem.
– Cieszę się, że możemy włączyć się do projektu #FerieBezNudy, dzięki któremu dzieci i młodzież będą mogli spędzić ferie w sposób ciekawy i aktywizujący. To ważne, aby ten czas dobrze wykorzystać. Zachęcam do korzystania z propozycji, które przygotowaliśmy. To zarówno oferta edukacyjna, jak i rozrywkowa. Dziękuję Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej za tę inicjatywę. Wierzę, że wielu młodych ludzi dzięki niej odnajdzie nowe pasje i zainteresowania. Życzę, aby ferie minęły spokojnie i w rodzinnej atmosferze, tak abyśmy już wkrótce wrócili do normalnej, stacjonarnej nauki – podkreślił Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.
Do akcji dołączyli sportowcy i partnerzy instytucjonalni zaprzyjaźnieni z Fundacją LOTTO im. Haliny Konopackiej oraz jej fundatorem Totalizatorem Sportowym, którzy oprócz własnych aktywności na stronie będą zachęcać swoich fanów do skorzystania z pozostałych atrakcji dostępnych w ramach projektu.
Aktualizowany na bieżąco harmonogram zajęć oraz dostępne treści można znaleźć na www.feriebeznudy.pl.
Niechaj Światło z Betlejem pozostanie z nami i w nas przez cały Nowy Rok 2021, a Wam drogie Dzieci nadchodzące Święta i Nowy Rok przyniesie wiele prezentów oraz same dobre zdarzenia!
Dyrektor , Nauczyciele oraz Pracownicy administracji i obsługi
W ramach akcji Razem na Święta uczniowie z Samorządu Szkolnego przygotowali małą NIESPODZIANKĘ dla uczniów, nauczycieli oraz wszystkich pracowników szkoły.
Proszę usiąść wygodnie w fotelu i zapraszamy do obejrzenia krótkiej prezentacji: https://youtu.be/kZdHtjjYe90
Samorząd Uczniowski SP21
W październiku przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w składzie: Nataniel Nowak, Filip Seruga i Miłosz Kowalski przygotowali plakat na Miejski Konkurs Profilaktyczny. Trochę czasu minęło, aż dotarły do nas radosne wieści!
Nasi uczniowie zdobyli I WYRÓŻNIENIE w konkursie!
W czwartek, 17 grudnia 2020 r., odbyło się wręczenie nagród z rąk przedstawicieli Straży Miejskiej! W imieniu nieobecnych upominki odebrała Lenka Nosal 😊
GRATULACJE!!!
Biuro Rzecznika Praw Dziecka informuje, że Dziecięcy Telefon Zaufania 800 12 12 12 działa teraz całodobowo. Telefon jest nieodpłatny, podobnie jak prowadzony przez profesjonalnych psychologów dedykowany młodym ludziom czat internetowy. Czat nie wymaga logowania ani instalowania aplikacji. Komunikacja odbywa się na stronie internetowej rzecznika – brpd.gov.pl
Kalendarze w wykonaniu klasy IIIa oraz IIIb
Świetlica środowiskowa będzie dyżurować w czasie ferii w dniach od 4 stycznia 2021r. do 8 stycznia 2021r. w godzinach od 8:30 do 12:30.
Zgodnie z Kalendarzem roku szkolnego 2020/2021 dni 21 i 22 grudnia 2020r. są dla uczniów naszej szkoły dodatkowymi dniami wolnymi od zajęć lekcyjnych.
Szkoła w tych dniach dyżuruje w godzinach od 7:00 do 15:00 i zapewnia opiekę w razie potrzeby.
BARBÓRKA - Dzień Górnika
4 grudzień jest szczególnym dniem, w którym swoje święto obchodzą górnicy. Z tej okazji uczniowie z klasy IIIb wykonali wyjątkowe prace plastyczne przedstawiające ciężką i niebezpieczną pracę górników. Klasa stworzyła również niezwykle ciekawe ilustracje z wykorzystaniem soli.
Zapraszamy do akcji świątecznej PACZKI DLA DZIECI Z
NAZARETU
Drodzy Rodzice i Uczniowie
W ramach akcji „RAZEM NA ŚWIĘTA” nasza szkoła pragnie dołączyć się do świątecznej PACZKI DLA DZIECI Z NAZARETU.
https://www.facebook.com/NazaretZhinocheViddilennia/
Nazaret – to ośrodek na Ukrainie dla osób uzależnionych. Jest on prowadzony przez Caritas greckokatolickiej diecezji samborsko-drohobyckie. To najstarsze i największe centrum terapii dla osób pragnących wyjść z nałogu alkoholizmu i narkomanii.
A oto krótki artykuł dot. Nazaretu:
Terapia osób uzależnionych oparta na nowoczesnych metodach to na Ukrainie wciąż rzadkość. Gdy piętnaście lat temu ks. Igor Koznakiewicz z grupą współpracowników zakładali Nazaret, musieli zaczynać od zera. Zdewastowane budynki dawnej radzieckiej bazy wojskowej i brak doświadczeń w tego typu pracy na Ukrainie. Dziś Nazaret to największy katolicki ośrodek terapii uzależnień w tym kraju. Miejsce, w którym pomoc otrzymują wszyscy, którzy jej pragną: weterani wojny na wschodzie Ukrainy, ojcowie rodzin, duchowni. „Największym problemem jest to, że przez lata komunizmu nauczyliśmy się wszystkie nasze problemy i trudności, których nie potrafimy rozwiązać, po prostu zapijać - wyjaśnia o. Igor. - Włączamy w nasz program terapeutyczny wszystkie doświadczenia, jakie są tylko dostępne. Przede wszystkim jest to program 12 kroków, choć oczywiście nie jest on jedyny. Wykorzystujemy różne programy psychoterapeutyczne. Jednym z nich jest wspólnota. Uczymy się w niej żyć od nowa. Osoby jakie do nas przychodzą, mówią, że chcą tutaj być, bo nikt ich tutaj nie krytykuje, nie odrzuca, nie poniża. Nikt nie przypomina im ciągle, że są skończonymi alkoholikami, narkomanami czy kimś kogo z góry się odrzuca. Mówimy im: jesteś taki sam jak ja. Nic mnie w tobie nie dziwi”.
(Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2019-06/ukraina-osrodek-dla-uzaleznionych-jubileusz.html)
W zeszłym roku, w Nazarecie terapię rozpoczęły również kobiety. Wraz z nimi w ośrodku zamieszkały dzieci. Niedawno napisały listy do Św. Mikołaja. Proszą o słodycze, zabawki, kredki, pampersy.
Postanowiliśmy spełnić ich małe marzenia!
Marzenia dzieci z Nazaretu na Ukrainie
Obecnie w Nazarecie znajdują się dzieci w wieku od 2 do 7 lat.
Chcemy wysłać materiały, z których będzie można zrobić dzieciom świąteczne prezenty. Zbieramy słodycze, zabawki, artykuły papiernicze oraz zimowe, dziecięce ubrania (czapka, rękawiczki, szalik).
Przedmioty można przynieść do szkoły na świetlicę do 16 grudnia 2020 (środa).
Zbiórka organizowana jest przez Akademię Sukcesu – Ośrodek Fundacji Światło-Życie w Jastrzębiu-Zdroju.
Powered by aSc EduPage