• NASZ PATRON

Jan Miodek przyszedł na świat 7 czerwca 1946 r. w Tarnowskich Górach. W młodych latach marzył o zostaniu dziennikarzem. W 1963 r. zaczął studia na Uniwersytecie Wrocławskim. Po obronie pracy magisterskiej dostał propozycję asystentury na katedrze języka polskiego. W 1968 r. poślubił poznaną na studiach Teresę Taczanowską. Kilka lat później na świat przyszedł ich syn Marcin, który również wybrał karierę naukową (ma tytuł doktora nauk humanistycznych i pracuje w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego).

Od 1968 r. związany z wrocławskim dziennikiem "Słowo Polskie", gdzie prowadzi rubrykę "Rzecz o języku". Pisze też artykuły co tydzień do "Dziennika Zachodniego" i co miesiąc do "Śląska". Publikował też w "Wiedzy i Życiu".
        Od 1987 r. prowadzi w Telewizji Polskiej program "Ojczyzna polszczyzna", a od 1995 r. w lokalnej telewizji wrocławskiej "Profesor Miodek odpowiada".

W 1983 r. został doktorem habilitowanym i docentem Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 1989 r. jest na tym uniwersytecie dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej. W 1991 r. został profesorem nadzwyczajnym, a cztery lata później zwyczajnym. Jest też doktorem honoris causa na uniwersytetach: wileńskim i opolskim.

Profesor miał również cotygodniowy felieton w "Dzienniku Zachodnim" i comiesięczny w "Śląsku". Publikował także w miesięczniku "Wiedza i Życie". Jest autorem kilkudziesięciu książek, kilkuset artykułów w pracach zbiorowych i czasopismach, kilkuset recenzji, komentarzy, komunikatów i not oraz tysięcy felietonów i opracowań popularnonaukowych.

Od 2009 roku Jan Miodek prowadzi na antenie TVP Polonia program "Słownik polsko@polski", w latach 2009–2013 wraz z Agatą Dzikowską, po czym z Magdaleną Bober (2013–2014), a od września 2014 roku – z dr Justyną Janus-Konarską. Podczas programu widzowie z Polski i zagranicy mogą zadawać pytania dotyczące języka polskiego za pośrednictwem internetowego komunikatora Skype lub wysyłając e-maile. Na co profesor, znany ze znakomitego poczucia humoru i trzeźwego dystansu do siebie z miejsca odpowiadał.

Od 2015 roku współtworzy cykl programów "Polska z Miodkiem", w których w ciągu kilku minut wyjaśnia pochodzenie nazw polskich miast, regionów, jezior itp. Premierowe emisje odbywają się na antenie TVP Polonia, a wszystkie wydania dostępne są w serwisie TVP VOD.

Jan Miodek pojawił się również na wielkim ekranie. Jego debiutem ekranowym był film "Wtorek" (2002) w reżyserii Witolda Adamka. W filmie "Bezmiar sprawiedliwości" (2006) w reżyserii Wiesława Saniewskiego profesor Miodek zagrał samego siebie. W obrazie "Od pełni do pełni" (2012) pojawił się u boku Andrzeja Grabowskiego i Hanny oraz Antoniego Gucwińskich.

Jan Miodek dwukrotnie został wybrany najpopularniejszym mieszkańcem Wrocławia. Jest również honorowym obywatelem: Wrocławia, Tarnowskich Gór i Kalet oraz singularis incola (wyjątkowy mieszkaniec) wsi Bielice. Otrzymał także tytuł Honorowego Obywatela Dolnego Śląska Civi Honorario (2016).

Profesor jest wielokrotnym laureatem telewizyjnych "Wiktorów" (1988, 1991, 1998) oraz "Superwiktora" za całokształt twórczości w 1998 roku. Znalazł się także na czwartej pozycji w plebiscycie organizowanym przez tygodnik "Polityka" na najwybitniejsze postacie telewizji XX wieku (2000). W 2019 roku Miodek został wyróżniony przez MPK Wrocław, które zwróciło się do niego o nagranie zapowiedzi przystanku "Uniwersytet Wrocławski".

WYBRANE PUBLIKACJE

• "Ojczyzna polszczyzna dla uczniów"
        • "Przez lata ze słowem polskim"
        • "Śląska ojczyzna polszczyzna"
        • "O języku do kamery"
        • "Nie taki język straszny. O polszczyźnie do uczniów"
        • "Miodek drąży skałę"
        • "Jaka jesteś, polszczyzno?"
        • "Rozmyślajcie nad mową!"
        • "ABC polszczyzny"
        • "Słownik ojczyzny polszczyzny"
        • "Słowo jest w człowieku"

ODZNACZENIA

• Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2015)
        • Medal "Zasłużony dla Polszczyzny"
        • Medal Za zasługi w krzewieniu wiedzy obronnej (2012)

• Nagroda im. Wojciecha Korfantego
        • Śląska Nagroda im. Juliusza Ligonia (2006)
        • Nagroda im. Profesora Hugona Steinhausa
        • Nagroda Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie
        • Nagroda Loży Liderów w Katowicach
        • Nagroda Ministra Edukacji Narodowej
        • Nagroda rektora Uniwersytetu Wrocławskiego
        • Nagroda "Złotej Kuli" przyznawana przez Wrocławską Izbę Gospodarczą

KRÓTKA HISTORIA NASZEJ SZKOŁY

Pierwszy dzwonek w Szkole Podstawowej nr 21 zabrzmiał 1 września 1992 r. Pierwszym dyrektorem szkoły była wówczas pani mgr Leokadia Sobczyńska. Naukę w naszej szkole rozpoczęło 250 uczniów, utworzono 4 klasy pierwsze, 4 klasy drugie i 2 klasy trzecie. Pierwszą uczennicą zapisaną do naszej szkoły była Joanna Lacheta. Ze względu na bardzo dużą liczbę dzieci, nauczanie odbywało się w systemie zmianowym. Drugim dyrektorem szkoły była pani mgr Dorota Strzódka. Od roku 2002 do dnia dzisiejszego dyrektorem szkoły jest Pani mgr Krystyna Czernachowska.

Z inicjatywy pani dykretor szkole zostało nadane imię prof. Jana Miodka było to 12 czerwca 2006 r. Od tej pory utrzymujemy częste kontakty z patronem, wyjeżdżamy do siebie na różne uroczystości, np. pasowanie na ucznia, jubileusz. Oprowadza nas po rodzinnym Wrocławiu. Wycieczki te organizuje dla nas już od ponad 20 lat istnienia naszej szkoły. Jest to dla nas niesamowita przygoda i możliwość poznania rodzinnego miasta naszego patrona! Po nadaniu mienia szkole, uczniowie uczestniczą w organizowanym cyklicznie „Konkurie Wiedzy o Patronie i Szkole”.