W związku z istotnymi zmianami przepisów w zakresie Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, które dotyczą także osób małoletnich, prosimy o zapoznanie się poniższymi regulacjami.
Zasady korzystania z hulajnog elektrycznych, urządzeń transportu osobistego, urządzeń wspomagających ruch obowiązujące od 20 maja 2021 roku:
Zgodnie z nowym prawem kierujący hulajnogą może korzystać z drogi dla rowerów bądź pasa ruchu dla rowerów, zachowując na nich szczególną ostrożność i poruszając się z prędkością do 20 km/h. Jeśli w kierunku, w jakim porusza się kierujący hulajnogą, nie będzie drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, korzysta on z jezdni, ale pod warunkiem, że to droga z ograniczeniem prędkości do 30 km/h.
Kierujący hulajnogą może poruszać się po chodniku lub drogą dla pieszych. Jest to możliwe, kiedy chodnik znajduje się przy jezdni, gdzie pojazdy mogą poruszać się z prędkością powyżej 30 km/h i brakuje tam wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla tych pojazdów. Na chodniku lub drodze dla pieszych użytkownik hulajnogi musi zachować dużą ostrożność, ustępując pierwszeństwa pieszym oraz dostosowując tempo do ich prędkości.
Kierujący hulajnogą nie może ciągnąć lub holować innego pojazdu. Zabronione jest też przewóz innych ludzi, zwierząt czy ładunku. Zakaz kierowania hulajnogą dotyczy także dzieci do lat 10. Wyjątkiem jest jazda na hulajnodze elektrycznej w strefie zamieszkania i pod okiem opiekuna. Niepełnoletni muszą mieć kartę rowerową lub jedną z następujących kategorii prawa jazdy: AM, A1, B1 lub T.
- Urządzenia transportu osobistego (np. deskorolki elektryczne, urządzenia samobalansujące)
Podobnie jak hulajnogą elektryczną, również urządzeniem transportu osobistego poruszamy się drogą dla rowerów, zachowując na niej szczególną ostrożność. Jeśli takiej drogi zabraknie, korzystamy z drogi dla pieszych lub chodnika.
Pośród zakazów dla użytkownika urządzenia transportu osobistego znajdują się zakaz czepiania się pojazdów, ich ciągnięcia lub holowania, a także przewożenia na urządzeniu innej osoby, zwierzęcia lub ładunku. Prawo odnośnie dopuszczalnej prędkości jest identyczne z tym dla hulajnogi elektrycznej (20 km/h). Podobnie jest z uprawnieniami (karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T) dla niepełnoletnich.
Identyczne zasady dotyczą korzystania z urządzenia transportu osobistego przez osoby w wieku do 10 lat (możliwe tylko w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej).
- Urządzenia wspomagające ruch (rolki, wrotki, deskorolki, hulajnogi tradycyjne)
Takim urządzeniem poruszamy się chodnikiem, drogą dla rowerów lub pieszych. Na drodze dla rowerów użytkownika obowiązuje ruch prawostronny. Na chodniku lub drodze dla pieszych musi zachować ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu i poruszać się ze zbliżoną do niego prędkością. Przy przekroczeniu jezdni użytkownicy urządzeń wspomagających ruch korzystają z przejść dla pieszych lub przejazdów dla rowerzystów.
Osobom kierującym takim urządzeniem zabrania się czepiania innych pojazdów, jazdy tyłem, czy ciągnięcia pojazdów lub ładunków. Zakazany jest też transport innych osób, zwierząt czy ładunków. Dużą ostrożność należy zachować podczas wymijania, omijania oraz wyprzedzania. Obowiązkowe jest także ustąpienie pierwszeństwa pieszemu, który znajduje się na przejściu.