Kalendarze w wykonaniu klasy IIIa oraz IIIb
Aktualności
Galeria pracy zdalnej
Dyżur świetlicy środowiskowej w czasie ferii
Świetlica środowiskowa będzie dyżurować w czasie ferii w dniach od 4 stycznia 2021r. do 8 stycznia 2021r. w godzinach od 8:30 do 12:30.
Dodatkowe dni wolne
Zgodnie z Kalendarzem roku szkolnego 2020/2021 dni 21 i 22 grudnia 2020r. są dla uczniów naszej szkoły dodatkowymi dniami wolnymi od zajęć lekcyjnych.
Szkoła w tych dniach dyżuruje w godzinach od 7:00 do 15:00 i zapewnia opiekę w razie potrzeby.
Galeria pracy zdalnej
BARBÓRKA - Dzień Górnika
64 grudzień jest szczególnym dniem, w którym swoje święto obchodzą górnicy. Z tej okazji uczniowie z klasy IIIb wykonali wyjątkowe prace plastyczne przedstawiające ciężką i niebezpieczną pracę górników. Klasa stworzyła również niezwykle ciekawe ilustracje z wykorzystaniem soli.
Razem na Święta
Zapraszamy do akcji świątecznej PACZKI DLA DZIECI Z
NAZARETU
Drodzy Rodzice i Uczniowie
W ramach akcji „RAZEM NA ŚWIĘTA” nasza szkoła pragnie dołączyć się do świątecznej PACZKI DLA DZIECI Z NAZARETU.
https://www.facebook.com/NazaretZhinocheViddilennia/
Nazaret – to ośrodek na Ukrainie dla osób uzależnionych. Jest on prowadzony przez Caritas greckokatolickiej diecezji samborsko-drohobyckie. To najstarsze i największe centrum terapii dla osób pragnących wyjść z nałogu alkoholizmu i narkomanii.
A oto krótki artykuł dot. Nazaretu:
Terapia osób uzależnionych oparta na nowoczesnych metodach to na Ukrainie wciąż rzadkość. Gdy piętnaście lat temu ks. Igor Koznakiewicz z grupą współpracowników zakładali Nazaret, musieli zaczynać od zera. Zdewastowane budynki dawnej radzieckiej bazy wojskowej i brak doświadczeń w tego typu pracy na Ukrainie. Dziś Nazaret to największy katolicki ośrodek terapii uzależnień w tym kraju. Miejsce, w którym pomoc otrzymują wszyscy, którzy jej pragną: weterani wojny na wschodzie Ukrainy, ojcowie rodzin, duchowni. „Największym problemem jest to, że przez lata komunizmu nauczyliśmy się wszystkie nasze problemy i trudności, których nie potrafimy rozwiązać, po prostu zapijać - wyjaśnia o. Igor. - Włączamy w nasz program terapeutyczny wszystkie doświadczenia, jakie są tylko dostępne. Przede wszystkim jest to program 12 kroków, choć oczywiście nie jest on jedyny. Wykorzystujemy różne programy psychoterapeutyczne. Jednym z nich jest wspólnota. Uczymy się w niej żyć od nowa. Osoby jakie do nas przychodzą, mówią, że chcą tutaj być, bo nikt ich tutaj nie krytykuje, nie odrzuca, nie poniża. Nikt nie przypomina im ciągle, że są skończonymi alkoholikami, narkomanami czy kimś kogo z góry się odrzuca. Mówimy im: jesteś taki sam jak ja. Nic mnie w tobie nie dziwi”.
(Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2019-06/ukraina-osrodek-dla-uzaleznionych-jubileusz.html)
W zeszłym roku, w Nazarecie terapię rozpoczęły również kobiety. Wraz z nimi w ośrodku zamieszkały dzieci. Niedawno napisały listy do Św. Mikołaja. Proszą o słodycze, zabawki, kredki, pampersy.
Postanowiliśmy spełnić ich małe marzenia!
Marzenia dzieci z Nazaretu na Ukrainie
Obecnie w Nazarecie znajdują się dzieci w wieku od 2 do 7 lat.
Chcemy wysłać materiały, z których będzie można zrobić dzieciom świąteczne prezenty. Zbieramy słodycze, zabawki, artykuły papiernicze oraz zimowe, dziecięce ubrania (czapka, rękawiczki, szalik).
Przedmioty można przynieść do szkoły na świetlicę do 16 grudnia 2020 (środa).
Zbiórka organizowana jest przez Akademię Sukcesu – Ośrodek Fundacji Światło-Życie w Jastrzębiu-Zdroju.
Zmiana terminu dodatkowych dni wolnych
Termin dodatkowych dni wolnych przewidzianych w Kalendarzu roku szkolnego 2020/2021 w dniach 4 i 5 stycznia 2021r. ulega zmianie z powodu zmiany terminu ferii zimowych. Nowy termin dodatkowych dni wolnych to dni 21 grudnia 2020r. oraz 22 grudnia 2020r.
Ankieta dla Rodziców
Szanowni Państwo Dyrektorzy,
prosimy o niezwłoczne przekazanie rodzicom uczniów szkół podstawowych dla młodzieży, liceów ogólnokształcących dla młodzieży, techników i szkół branżowych I stopnia linku do anonimowej ankiety dla rodziców dotyczącej zdalnego nauczania w szkołach w sytuacji czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.• Link do ankiety
Ankieta dla rodziców będzie dostępna do 15 grudnia 2020 roku.
Niechaj DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI trwa przez cały rok!
Niechaj DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI trwa przez cały rok!
To jedna z myśli, jaka pojawiła się podczas rozmów z dziećmi z okazji DNIA ŻYCZLIWOŚCI. Uczniowie naszej szkoły już wiedzą, że ŻYCZLIWOŚĆ to cecha, którą powinien mieć każdy z nas, ponieważ każdy człowiek zasługuje na szacunek i dobre traktowanie.
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji, która jest efektem obchodów Dnia Życzliwości w naszej szkole.
Link: https://youtu.be/eR2iTZSa9Hs
pedagog szkolny
Aurelia Golda
Razem na Święta
Zapraszamy do udziału w akcji MEN Razem na Święta
01.12.2020
Serdecznie zapraszamy wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe oraz placówki polonijne do udziału w kolejnej edycji akcji MEN „Razem na Święta”. Celem naszej inicjatywy jest zarówno zachęcenie uczniów do niesienia pomocy innym, jak również budowanie wspólnot i więzi międzypokoleniowych. Ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii tegoroczna edycja akcji będzie miała nieco odmienny charakter. Jesteśmy jednak przekonani, że szczególnie w tym okresie wiele osób czeka na nasze wsparcie i zwykłe gesty życzliwości.
„Razem na Święta” 2020
„Razem na Święta” to akcja MEN, w której zachęcamy uczniów do niesienia pomocy innym. Chcemy, aby działania realizowane często w ramach szkolnych klubów i kół wolontariatu zostały wzmocnione w okresie przedświątecznym, kiedy szczególnie wiele osób czeka na pomoc i wsparcie. Zależy nam jednocześnie na budowaniu wspólnot i umacnianiu więzi międzypokoleniowych oraz kształtowaniu poczucia odpowiedzialności za drugą osobę.
Ze względu na stan epidemii działania realizowane w ramach akcji „Razem na Święta” powinny mieć bezpieczny i odpowiedzialny charakter. Ważne jest zachowanie dystansu społecznego oraz postępowanie zgodnie z wytycznymi sanitarnymi.
Przykłady działań w ramach akcji „Razem na Święta”
Uczniom i nauczycielom proponujemy następujące działania: • wykonanie kartek z życzeniami świątecznymi i przekazanie ich sąsiadom (np. wrzucenie do skrzynek pocztowych),• samodzielne przygotowanie słodkich upominków (np. pierniczków) i obdarowanie nimi sąsiadów albo osób potrzebujących z najbliżej okolicy,• przygotowanie ozdób świątecznych dla osób z rodziny, najbliżej okolicy, przyjaciół, • zaoferowanie pomocy osobom chorym lub starszym w przedświątecznych zakupach,• zorganizowanie zbiórki darów dla schroniska dla zwierząt,• przygotowanie kartek dla kombatantów i Rodaków na Kresach,• wsparcie organizacji oferujących pomoc Polakom i Polonii za granicą. Są to jedynie przykłady inicjatyw, które w okresie przedświątecznym mogą podejmować szkolne kluby i koła wolontariatu. Chętnie poznamy inne działania realizowane przez uczniów i nauczycieli.
Nasza szkoła zgłosiła się do akcji
Ferie zimowe
Ferie zimowe od 4 do 17 stycznia 2021 r. – rozporządzenie podpisane
27.11.2020
W tym roku szkolnym ferie zimowe dla uczniów z całego kraju odbędą się w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r. Dziś, 27 listopada br. Minister Edukacji i Nauki podpisał stosowne rozporządzenie w tej sprawie.
Przyjęte rozwiązanie dotyczące tegorocznych ferii, zgodnie z zapowiedzią Prezesa Rady Ministrów, ma na celu istotnie zmniejszenie mobilności uczniów i ich rodzin w następnych kilkunastu tygodniach. To działanie, dzięki któremu będzie można znacząco wpłynąć na rozprzestrzenianie się COVID -19.
Inne zmiany w rozporządzeniu
Dodatkowe dni wolne od zajęć ustalane przez dyrektora
W roku szkolnym 2020/2021 dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych ustalone przez dyrektora szkoły lub placówki mogą być zmienione, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej. Łączny wymiar dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych pozostaje bez zmian.
Egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie i zawodowe
Ponadto w rozporządzeniu zostały wprowadzone rozwiązania, które pozwalają na przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie i egzaminu zawodowego uczestnikom kwalifikacyjnych kursów zawodowych, które kończą się nie później niż na tydzień przed terminem egzaminu.
Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 27 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/2111
Nauka zdalna wydłużona do 3 stycznia 2021r.
Na podstawie Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 24 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 Dz. U. z 2020r., poz. 2087 nauka zdalna w szkołach została wydłużona do 3 stycznia 2021r.
Funkcjonowanie naszej szkoły w warunkach nauki zdalnej pozostaje bez zmian tj. na zasadach wprowadzonych 9 listopada 2020r..
Galeria pracy zdalnej
Dzisiaj zamieszczamy piękne prace naszych najmłodszych uczniów, klasy Ia i Ib. Zadaniem dzieci było narysowanie dowolnego dzikiego zwierzęcia, którego nazwę poznały na zajęciach języka angielskiego. Inspiracją do wykonania pracy był fragment filmu "Król Lew". Dziękuję za Wasze prace dzieci!
Nauczyciel Języka angielskiego
Oliwia Nowak
16
Dzień Życzliwości
ŻYCZLIWOŚĆ - cecha kogoś, kto lubi innych ludzi, chce ich dobra i gotów jest działać w tym celu, aby działo im się dobrze.
21 listopada obchodzimy DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI. To świetna okazja do tego, aby podarować innym to, co może wywołać radość nie tylko na ich twarzy, ale i w sercu.
Uśmiech, dobre słowo, prosty gest! To nic nie kosztuje!
Nie czekaj! Bądź pierwszy!
To Ty zarażaj życzliwością!
Pedagog szkolny
Aurelia Golda
Konkurs plastyczny - ilustracje do wierszy na temat Narodowego Święta Niepodległości.
10 listopada biblioteka szkolna ogłosiła konkurs plastyczny Ilustracje do wierszy "ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI" oraz "JÓZEF PIŁSUDSKI" z książki Patrycji Wojtkowiak-Skóra pt."Poznaję Polskę – wiersze o Polsce". Uczniowie mogli wykazać się talentem podczas wykonywania pracy konkursowej. Nadesłane prace były wykonane w bardzo ciekawy i oryginalny sposób.
Laureaci konkursu:
Miłosz Kowalski kl. IIIb
Marcel Szpak kl. IIIa
Wiktor Dryja kl. IIb
Jan Buchalski kl. Ib
Serdecznie dziękujemy i gratulujemy naszym uczniom za udział w konkursie i ich rodzicom za zaangażowanie.
Organizator konkursu: Marzena Stylok
Poradnik MEN - zdalna edukacja w klasach I-III
Kształcenie na odległość w klasach I-III szkoły podstawowej – poradnik MEN
18.11.2020
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało praktyczny poradnik dotyczący zdalnej edukacji w klasach I-III szkoły podstawowej. W materiale zebraliśmy wskazówki dotyczące planowania i organizacji czasu spędzanego z dzieckiem w domu oraz odnośniki do materiałów, które mogą być wykorzystywane do nauki na odległość. Przedstawiliśmy także praktyczne porady na temat wczesnego wspomagania rozwoju realizowanego w warunkach domowych. Z poradnika mogą korzystać rodzice oraz nauczyciele uczniów z klas I-III szkoły podstawowej. Zachęcamy do zapoznania się z publikacją.
Zdalna edukacja – wskazówki dla rodziców
Rodzice uczniów klas I-III znajdą w poradniku MEN praktyczne wskazówki, jak planować i organizować czas z dzieckiem w domu, aby plan dnia uwzględniał edukację, aktywność ruchową, rozrywkę oraz relacje rodzinne. W publikacji znalazły się także porady dotyczące aktywizacji dziecka oraz podpowiedzi, jak w warunkach domowych zorganizować ciekawe eksperymenty, doświadczenia czy rodzinne projekty.
W poradniku podkreśliliśmy również, że w edukacji zdalnej ważne jest bezpieczeństwo podczas korzystania z internetu oraz ustalenie odpowiedniej formy kontaktu z nauczycielem.
We fragmencie dotyczącym wczesnego wspomagania rozwoju w warunkach domowych zwróciliśmy uwagę m.in. na to, jak uczą się małe dzieci, a także jak podczas codziennych działań wspierać rozwój dziecka. Podaliśmy przykłady takich czynności.
Kształcenie na odległość – porady dla nauczyciela
Poradnik MEN zawiera zestaw stron z materiałami, które mogą być wykorzystywane w zdalnej edukacji. W poradniku zamiesiliśmy odnośniki do konkretnych stron internetowych.
Przedstawiliśmy także kilka praktycznych wskazówek dotyczących sposobu kontaktów nauczyciela z rodzicami.
Zachęcamy do zapoznania się z publikacją.
Klub Młodego Programisty
Klub Młodego Programisty – dołącz do warsztatów programowania online!
16.11.2020
Chcesz nauczyć się podstaw programowania i przy tym dobrze się bawić? Dołącz do Klubu Młodego Programisty online! Bezpłatne warsztaty odbywają się w dwóch grupach wiekowych w każdy poniedziałek. Zapraszamy do udziału!
Jak dołączyć do zajęć?
Aby rozpocząć przygodę z programowaniem wystarczy komputer lub telefon z dostępem do internetu. Zajęcia odbywają się w każdy poniedziałek w dwóch grupach wiekowych:
- Uczniowie klas 1-3, godz. 17.00
- Uczniowie klas 4-6, godz. 18.15
Wstęp do webinarów jest możliwy za pośrednictwem kanału Klubu Młodego Programisty na Facebooku: https://www.facebook.com/KlubMlodegoProgramistyPl/live/
Nagrania ze wszystkich lekcji publikowane są w internecie, tak aby każdy w dowolnej chwili mógł je odtworzyć.
Nauka kodowania online
Zajęcia prowadzone w Klubie Młodego Programisty uczą kompetencji przydatnych nie tylko podczas ćwiczeń z kodowania czy programowania, ale i w codziennym życiu. Rozwijają kreatywność, uczą analitycznego myślenia i wytrwałości.
Lekcje prowadzą profesjonalni trenerzy używając w ich trakcie m.in. maty do kodowania czy wirtualnych puzzli.
Warsztaty z programowania odbywającz się w ramach drugiej edycji Klubu Młodego Programisty online, przygotowanego przez Cyfryzację KPRM we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Obecny cykl warsztatów potrwa do 7 grudnia.
Szczegóły akcji dostępne są na stronie: www.gov.pl/web/cyfryzacja/zostanwdomu-i-poprogramuj oraz www.klubmlodegoprogramisty.pl.
Zachęcamy do wzięcia udziału!
#zostańwdomu i poprogramuj!
Polskie Radio Dzieciom
Audycje edukacyjne w Polskim Radiu Dzieciom
17.11.2020
Lekcje języków obcych, programy związane z bezpieczeństwem, audycje o eksperymentach i okryciach, cykl o oszczędzaniu, pasmo dotyczące poprawności językowej, a także kołysanki, muzyczne podróże, opowiadania, baśnie i legendy – to tylko wybrane propozycje dla najmłodszych przygotowane przez Polskie Radio Dzieciom. W ramówce także specjalne programy dla rodziców, opiekunów i nauczycieli. W ciągu tygodnia to ponad 100 premierowych audycji, które mogą być wykorzystywane w zdalnej edukacji.
Audycje edukacyjne dla najmłodszych słuchaczy
Codziennie o 16:30 słuchacze Polskiego Radia Dzieciom mogą się uczyć języków obcych – w poniedziałki i środy języka angielskiego, we wtorki niemieckiego, w czwartki francuskiego, zaś w piątki języka hiszpańskiego. Lekcje języków obcych są przygotowywane we współpracy z Instytutem Francuskim czy Włoskim Instytutem Kultury.
Słuchając „Małych naukowców” (wtorki i czwartki, godz. 16:45), miłośnicy odkryć i eksperymentów będą mogli w domowym zaciszu przeprowadzić eksperyment zaproponowany w studiu i dokonać własnych obserwacji, by jeszcze lepiej zrozumieć fizykę, chemię, matematykę i astronomię.
Z audycji „Skarbonka” (poniedziałki, godz. 17.15) dzieci dowiedzą się, czym są: odsetki, koszty, zarobki czy oszczędności, a z programu „Bezpieczny maluch” (wtorki, godz. 17:15), jak należy bezpiecznie zachowywać się w różnych miejscach publicznych.
Nauka poprawnego języka polskiego oraz trenowanie głosek i łamańców językowych to z kolei tematy audycji „Słowo do słowa” (poniedziałki i piątki, godz. 15:30).
Programy muzyczne i artystyczne
W codziennej ramówce znalazły się także programy wspierające rozwój pasji artystycznych najmłodszych słuchaczy. Są to m.in. audycje: „Rytmika” (poniedziałek – piątek, godz. 10:30), „Warsztat młodego artysty” (poniedziałek – piątek, godz. 9:30) oraz „Stworek Potworek”, której uzupełnieniem są animacje graficzne zamieszczane na stronie Polskiego Radia Dzieciom po zakończeniu programu. W audycji „Muzyczne podróże” młodzi słuchacze poznają bliskie i dalekie kraje, ich zwyczaje i muzykę, a także typowe dla danego regionu instrumenty.
Z kolei w „Wieczornych pogaduchach” przy dźwiękach spokojnej muzyki opowiadane są niezwykłe historie i bajki. Stałym punktem tej audycji jest „Książka do poduszki” czytana przez znanych i cenionych lektorów. Każdego dnia usłyszeć można premierowy odcinek fragmentów czytanej książki.
Audycje dla dorosłych
Polskie Radio Dzieciom przygotowało także propozycje dla dorosłych słuchaczy. Są one skierowane przede wszystkim do rodziców, opiekunów i nauczycieli. Wśród nich są m.in. rozmowy z ekspertami, artystami, pisarzami i muzykami.
Zapraszamy do słuchania audycji Polskiego Radia Dzieciom! https://www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom
Praca w Teams
Szanowni Państwo każdy uczeń otrzyma od wychowawcy login i hasło do aplikacji Teams. Aby ułatwić pierwsze logowanie i korzystanie zamieszczamy film instruktażowy https://www.youtube.com/watch?v=aWUOjCgbsTg.
Prosimy o wypełnienie zgody na założenie konta i przesłanie na adres e- mail szkoły.
Zasady_korzystania_z_aplikacji_TEAMS_w_Szkole_Podstawowej_nr_21_w_Jastrzebiu.odt
Galeria pracy zdalnej
Od tygodnia uczniowie klas I-III uczą się zdalnie, więc zapraszamy do odwiedzania naszej galerii pracy zdalnej, gdzie będą zamieszczane prace plastyczne uczniów naszej szkoły. Dzisiaj prezentujemy prace klasy IIIb. Tematem przewodnim były "Jesienne zielniki" oraz "Najciekawsze miejsca w Jastrzębiu-Zdroju". Dziękujemy uczniom za niezwykle oryinalne prace!
3
Techniki nauki - projekt rozwijający i doskonalący umiejętność uczenia się.
Telewizja Polska i Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadzają projekt "Techniki nauki", ktorego celem jest rozwój i doskonalenie umiejętności uczenia się.
Wszystkie odcinki można bezpłatnie obejrzeć na platformie vod.tvp.pl
Archiwum Aktualności